Menü Menüyü kapat

Epilasyon Uygulaması

"Epilasyon Uygulamalarımız hakkında daha geniş bilgi sahibi olmanız için Lütfen Uzmanlarımızda danışınız ilginize teşekkür ederiz"

 

Epilasyon kimlere uygulanabilir? 

Biz Epilasyonu ergenlik dönemini bitirmiş kişilere uygulamayı öneriyoruz. 
Epilasyonu Gebelerde uygulamayı uygun bulmuyoruz. Sedef, vitiligo gibi deri hastalıkları olanlardauygulama önermiyoruz. epilepsi hastalığı olan kişilerde uygulama önermiyoruz.Kontrol altındaki epilepside nöroloji doktoru uygun görürse yapılabilir.

Erkeklerde Epilasyon uygulamaları nasıl yapılmaktadır? 

Söz konusu istenmeyen tüy olduğunda bayanlar kadar erkekler de Epilasyon uygulaması yaptırmaktadır. En fazla tercih edilen bölgeler sakal üzeri (elmacık kemiği), kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler, omuz, sırt ve göğüstür. Epilasyon yöntemi ile ortalama 5 - 8 seans gibi bir süreçte sonuç alınabileceği gibi, uygulama 2 - 3 seans yapıldıktan sonra bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi de mümkündür 

Tüm vücuda bir seansta Epilasyon yapılabilir mi? 

Evet yapılabilir. Ortalama bir bayan vücudu 1,5-2 saat sürmektedir 

Kıl dönmesi tedavisinde Epilasyon etkilimidir? 

Özellikle oturduğumuzda, oturulan yer ile temas eden bölgelerde kıl dönmesi olarak tabir edilen durum gözlenmektedir. Kadınlarda daha çok kalça, bacak arkası, bikini, genital ve koltuk altında rastlanır.Bu durumun en güncel tedavilerinden biri ters büyüyen bu kılları azaltarak dolaylı çözüm sağlayan Epilasyondur.Kıl dönmesi bazen kalça arasında ameliyat gerektirecek kadar ciddi durumlara yol açabilir.Bu hastalığa tıpta pilonidal sinüs adı verilir. Kıl dönmesi apse halini almadan daha başlangıçtabölgeye Epilasyon uygulanabilir. Apse ya da kist oluşmuş ise Epilasyon etki edemez. 
Ameliyat olmuş hastalarda pilonidal sinüsün tekrarlayabilir. Bu sebeple hastalığın tekrar 
etmemesi için ameliyat yarası iyileştikten sonra bölgeye Epilasyon yapılması faydalı olabilir. 
Birçok genel cerrah bu ameliyat sonrası bölgenin Epilasyon ile kıllardan arındırılmasını önermektedir. 

Birden fazla seans neden gereklidir? 

Vücut kılları çeşitli evrelerle büyürler. Bir bölgede aynı anda hem aktif büyüme hem dinlenme döneminde kıllar aynı anda bulunur. Epilasyon sadece aktif büyüme dönemindeki kıllara daha fazla etkilidir. Bu nedenle bu döneme rastlayan kıllar daha fazla etkilenir diğer kılları aynı dönemde yakalamak ancak tekrarlayan seanslarla mümkün olabilir. Yüz bölgesi bu anlamda en zor bölge iken alt bacak, genital, koltuk altı daha kolay cevap alınan bölgelerdir 

Epilasyonun Seans aralıkları ne kadardır? 

Tüm vücudu aynı seansta uygulanabilir. 
Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10 
hafta arasında değişir. 

Epilasyon sırasında acı hissedilir mi? 

Evet, azda olsa bir acı hissi söz konusudur. Çoğunlukla bu acı tolere edilebilir bir acıdır. 
Genellikle cihazlardaki etkin soğutma sistemi bu acıyı azaltır. Nadiren anestezik kremleri 
uygulama öncesi kullanmak gerekebilir. 

Bir seans ne kadar sürmektedir? 

Bölgeye göre süre değişir. Genital bölge 10 dakika, koltuk altı 5 dakika sırt 45 dakika kadar kısa bir sürede bitmektedir. 

Epilasyon tedavisi leke kalma ihtimali var mı? 

Epilasyon uygulaması sonrasında kıl kökü etrafında perifolüküler ödem yani hafif şişlik oluşur. 
Ciltte kızarıklık oluşumu olağan ve beklenen bir durumdur. Uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde bu reaksiyonlar kaybolur. Eğer reaksiyon uzar ise 1-2 günlük nemlendirici kullanımı ile genellikle düzelir. Epilasyon sonrası güneşlenilmemeli ya da solaryuma girilmemelidir. 
Nadiren ciltte koyulaşma ya da açılma şeklinde lekelenme oluşabilir. Çoğunlukla bu reaksiyon 6-12 ayda azalarak kaybolur. Nadiren lekeler kalıcı olabilir.Skar adı verilen ve genellikle yanık oluşumundan sonra gelişen izler nadir görülür fakat kalıcı olabilir